O autorze
Absolwent Matematyki Stosowanej na PŁ i studiów Menadżerów Samorządu Terytorialnego w SGH. Informatyk, specjalista ds. funduszy europejskich, polityk i społecznik. Sekretarz Rady Wojewódzkiej SLD województwa łódzkiego. Rzecznik prasowy SLD Łódź.

Histeryczna prawica, hamletyczna lewica

Strach jest ścieżką na ciemną stronę. Cytaty z Gwiezdnych Wojen.
Strach jest ścieżką na ciemną stronę. Cytaty z Gwiezdnych Wojen. http://www.moc2.pl
Minister Sprawiedliwości mógłby przybić piątkę z republikańskim kandydatem na prezydenta USA Donaldem Trumpem. Jeden i drugi lubi posługiwać się językiem nienawiści i zastraszania. - Daje dolary przeciwko orzechom, że gdyby w Polsce był inny wynik wyborów, to byłyby tworzone dzielnice islamskie - przekonywał w rozmowie z TVP Info Zbigniew Ziobro.

Nie najlepszym czasem na zabieranie głosu w sprawach uchodźców są momenty zaraz po tragicznych wydarzeniach związanych z zamachami, ponieważ zasadniczo dwie różne kwestie są wtedy ze sobą mylone. W tych sytuacjach permanentnie na nieprzemyślanych wypowiedziach łapani są przedstawiciele prawicy. Większość nie dość, że wykazuje się brakiem podstawowej wiedzy o przyczynach i naturze konfliktu na Bliskim Wschodzie, wrzucając do jednego worka szyitów z innymi muzułmanami i z członkami Państwa Islamskiego, to jeszcze dodaje jakieś emocjonalne brednie o konsekwencjach multi-kulti i poprawności politycznej, obwiniając o wszystko lewicę. Czymś innym przecież jest doraźna pomoc uchodźcom z 22 mln kraju, a czymś innym są skutki 500 letniego kolonializmu. „Nie mówię, że wszyscy muzułmanie to terroryści, ale wszyscy terroryści, to muzułmanie”. To jedno z najbardziej niesprawiedliwych zdań stosujących odpowiedzialność zbiorową i jedno z najgłupszych jakie padają w dyskusji na temat uchodźców. To jakby powiedzieć, że nie wszyscy ziemianie zanieczyszczają planetę, ale Ci którzy ją zanieczyszczają to przecież ludzie. Albo, że nie wszyscy posiadający prawo jazdy to pijacy, ale jeżdżący na podwójnym gazie to jednakowoż kierowcy. Mówiący tak zapominają o różnych twarzach terroryzmu, o IRA, ETA, zamachu w Oklahomie czy niejakim Breiviku.

Histeryczna prawica
To co próbuje dziś robić Ziobro, to kolejne pogłębianie stereotypów i wywołanie psychozy oraz stanu ciągłego zagrożenia, w związku z sytuacją, która w Polsce de facto nie istnieje. Jest to tym bardziej obrzydliwe, że ma miejsce na tydzień po wizycie papieża, i staje w kontrze do oficjalnej linii kościoła katolickiego, którego autorytetem wielokrotnie minister się wspierał. Nienawiść nigdy nie pokona nienawiści, sprawia że jest jej po prostu coraz więcej. Nienawiść rodzi się ze strachu, a ten z kolei wynika z braku odwagi, czyli tchórzostwa. To chyba jedyny logiczny wniosek jaki da się wysnuć z wypowiedzi i zachowania ministra sprawiedliwości.

Hamletyczna lewica
Konsekwentnie staję w obronie przyjmowania przez Polskę uchodźców z Syrii, którzy poproszą o azyl i chcieliby osiedlić się w naszym kraju. Postawa ta wynika nie tylko z humanizmu, ale także powinności historycznych naszego narodu, wielokrotnie doświadczonego wojną i przymusową emigracją. Jednocześnie deklaruje, że nie znoszę islamu. Nie znoszę fanatycznego i radykalnego islamu, na równi z fundamentalistyczny chrześcijaństwem czy ortodoksyjnym judaizmem, które próbują mieć wpływ na życie tych ludzi, którzy modlą się do innego boga, bądź tych, którzy nie wierzą w ogóle. Lewica w Polsce przeżywa kryzys, ponieważ doznała jakiegoś paraliżu, stała się reakcyjna, a nie inicjująca. Zarówno w postulatach światopoglądowych jak i socjalnych zapomniała, że punktem odniesienia, swoistym numerem jeden powinna być jej troska o godność i swobodny rozwój człowieka. Przykładem tego letargu jest m.in. brak jednoznacznego poparcia dla przyjmowania uchodźców. Tak jak pomoc socjalna przyznawana jest niezależnie od wyznawanej wiary przez potrzebujących, tak przyjęcie uchodźców z ogarniętej wojną Syrii nie powinno być warunkowane niczym. Pomimo wakacji lewica ma do nadrobienia kilka lekcji programowych, do których tematem niech będzie parafraza: jeżeli godność ludzka jest na pierwszym miejscu, wtedy wszystko jest na właściwym miejscu.
Trwa ładowanie komentarzy...